Leden – Lysá hora

31.01. 2007

Lysá hora 13.-14.01. 2007

Nový rok je tady a sním i nová portejblová sezóna. Už od poslední expedice jsem uvažoval o účasti v CB lize. Jak to však udělat a získat přízeň ještě někoho kdo mne podpoří a zároveň pomůže, jelikož vesměs Expedici Ještěr tvořím já a pár nestálých hostů.

Když jsem pak na pásmu slyšel Frantu Hokeje, že uvažuje taktéž o vstup do single CB ligy možná bylo vyhráno. Plán lednové expedice byl hotový s tím, že Exp. Ještěr v mém zastoupení vyrazí na Lysou horu. Jak tohle Franta Hokej slyšel, začal vyjednávat. Chtěl, abych se přidal k němu a vystupoval pod hlavičkou Expedice Morava. Byl neústupný a já věděl, že jeho pomoc bude třeba tak po bezcestném vyjednávání jsem nakonec přijal jeho nabídku.

Toto vše se odehrálo v pátek, den před portejblováním na Lysé hoře.


Vyrazil jsem v sobotu devět nula nula na autobus směr Krásná, Visalaje s odjezdem 9:20 hodin. Autobus dorazil na mou konečnou zastávku o čtvrt na jedenáct a za necelých pět minut už vyrážím vstříc doufám, že ne strasti plné cesty (viz dva roky zpátky ve stejné době stejná kóta). Tady dole zatím počasí dobré. Mírný vánek a odhaduji tak kolem šesti stupňů nad nulou.

01 – Příjezd na rozcestí k Lysé hoře (MateS FM)


Dojezd na Rozcestí k Lysé hoře


Je 10:47 a potkávám prvního človíčka, jak běží dolů s hůlkami v rukách. Lyže však na nohou nemá. Kdo by se divil, když tady dole není sníh. Ptám se ho tedy, jestli je má složené v batohu. Odpovídá, že prý ne.

Je 11:08 a scházím ze silnice na červenou značku. Prudce stoupající lesní pěšina mi po pár krocích dává pěkně zabrat. Přede mnou asi padesát metrů jde starší pár a v dáli za mnou taktéž někdo jde. Usuzuji to z hlasů, které se rozléhají po lese.

11:15 první zastávka. Vytahuji Allamatku 27 a zkouším někoho najít. Na dvacítce hovoří Franta Hokej Frýdek s Richardem Staré Město. Beru je pěkně, ale na mé brejky neodpovídají. Vyrážím dál. Průběžně zapínám stanici, jestli signál nebude lepší. Nejde to.

02 – První odpočinek a pohled z upatí na jih


Pohled na jih


12:06 další zastávka, jelikož stezka protíná silnici a svodidla kolem ní mi dovolují konečně shodit krosnu z mých zad. Skupinka, jejíž hlasy jsem slyšel za sebou, mne dohnala. Byli to milí lidé a po zdvořilých pozdravech, během kterých jsme prohodili pár slov, mne vyfotili.

03 – Občerstvení


MateS FM od turistů vyfocený


Dám si cigaretu, doplňuji tekutiny a koukám, co mne ještě čeká. Momentálně jdu po zledovatělé sněhu (viz foto), ale dá se to. Počasí super. Ještě asi dva km. Na CB nikoho není slyšet.

04 – Šílený zledovatělý stoupák


Divoky stoupák po ledu


12:50 Dorazil jsem a topím se ve vlastním potu. Má první cesta nahoře míří hned do Šantánu a po nutném převlečení si stoupám do řady na nějaké to občerstvení. Konečně na mne došla řada (20 minut), dávám si dršťkovou polévku a pivo. Jelikož musím čekat, než se ozve správce chaty, dávám ještě druhé pivo a potom kafe. Konečně se správce ozval. Mohu se tedy jít ubytovat a instalovat anténu.

Teploměr na chatě ukazuje tři stupně a fouká vítr, který mi však nezabrání v instalaci antény.

05 – Anténa na klasickém místě


Anténa a vysílač


Před třetí hodinou je vše připraveno k vysílání. Mohu teda začít vysílat.

06 – Nějak jsem si musel vypomoci. Foto na automat


MateS FM u majku


Vzhledem k místu kde se nachází obrovský vysílač s mnoha anténami, satelity atd. je rušení pět až osm es. Toto se taktéž projevilo při delších spojeních. Od protistanic jsem přijímal výborné reporty, naopak to byla však s bídou dvojka, trojka.

07 – Vysílač na Lysé hoře


Vysílač


Vysílal jsem do půl druhé. V pět mne probudil budík a pokračovalo se dál. V 6:30 mne vyhnala z pokoje ven, touha spatřit z této kóty svítání. Taktéž by bylo dobré, kdybych to zdokumentoval páry fotkami. Nic z toho však nebylo.

08 – Svítání


Svítání


Směrem na západ bylo sice jasno, úplně vymeteno, ale na východě se hrnula oblačnost od jihu k severu. Jakoby Lysá hora byla nějakým štítem, který tuto oblačnost rozrážel. Ale přesto jsem venku pobyl necelou hodinu. Musím zpátky jít ulovit ještě pár brejků. Odchod z chaty má správce naplánovaný na deset hodin. Tímto naše expedice přišla o šest hodin vysílání. Nic se však nedalo dělat.

09 – Svítání 2


Svítání 2


To by bylo asi vše. Expedice Morava při prvním startu udělala 193 spojení s celkovým počtem 10726 bodu a průměrem 55km na jedno spojení.

73 MateS FM